– 12 WRZEŚNIA 2015 ROKU – DZIEŃ OTWARTY W K-POW NFZ

12 WRZEŚNIA 2015 ROKU – DZIEŃ OTWARTY W K-POW NFZ

„NFZ bliżej pacjenta” – pod takim hasłem Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wspólnie z partnerami medycznymi zaprasza z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy na Dzień Otwarty.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy ustanowiony został w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Święto ma na celu uświadomienie nie tylko jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, ale – co najważniejsze – jej praktyczną naukę. Pierwsza pomoc okazuje się niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny czy katastrofa naturalna, ale również w zwykłym codziennym życiu. Co roku tysiące ludzi umiera lub doznaje uszczerbku na zdrowiu na skutek tzw. nagłego zatrzymania krążenia, do którego często dochodzi w miejscach publicznych w obecności osób postronnych. Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) w takim przypadku zwiększa szansę na przeżycie (40-60%). Ale pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie życia, ale również zdrowia, np. w przypadku złamań, urazów, czy drobnych poparzeń. Tymczasem ponad 40 procent Polaków przyznaje, że nie umiałoby udzielić pierwszej pomocy, będąc np. świadkiem wypadku drogowego. Warto w tym miejscu przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem. Jednak zawsze warto pomagać przede wszystkim z potrzeby serca, a nie tylko z obowiązku!

Już w najbliższą sobotę 12 września z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy, w siedzibie NFZ w Bydgoszczy, przy ul. Słowackiego 3, w godzinach od 9-ej do 14-ej ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy będą szkolić wszystkich obecnych jak prawidłowo i skutecznie udzielać pierwszej pomocy, dowiemy się jak proste czynności mogą uratować komuś życie. Przed budynkiem Funduszu Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy zaprezentuje najnowszy ambulans wraz z nowoczesnym wyposażeniem ratującym życie. Między innymi będziemy mogli zobaczyć urządzenie do mechanicznego uciskania klatki piersiowej podczas resuscytacji.

Podczas pokazów ratownictwa medycznego policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy przeprowadzą pokazowe badanie urazowe osoby poszkodowanej w wypadku drogowym. Zaprezentują prawidłowe opatrywanie i tamowanie krwotoków za pomocą opatrunków uciskowych, a także przybliżą współczesne rozwiązania dotyczące zestawów opatrunkowych. Wszystko połączone będzie z warsztatami i nauką prowadzoną w realnie zaaranżowanych sytuacjach. Policjanci przypomną jak najlepiej wyposażyć apteczkę domową i samochodową, tak aby obie posiadały optymalne zestawy medyczne.

Goście z bydgoskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą udzielać porad w zakresie zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu różnych form zatrudnienia oraz opłacania składek, a także pomogą założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych tym osobom, które zechcą mieć dostęp do swojego konta w ZUS.

Uwaga! Wszyscy, którzy tego dnia przyjdą do Funduszu będą mogli bezpłatnie wykonać badanie ciśnienia tętniczego krwi oraz pomiar poziomu cukru. To dzięki zaangażowaniu Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Bydgoszczy, który wspiera naszą akcję.

Poza tym: będzie można wyrobić kartę EKUZ, uzyskać dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta, potwierdzić zlecenie na wyroby medyczne. Pracownicy NFZ zwrócą szczególną uwagę na konieczność zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego dzieci oraz studentów. Odpowiedzą na wszelkie pytania w tym zakresie.

NFZ bliżej pacjenta – Bydgoszcz, 12 września od 9.00. do 14.00. ZAPRASZAMY!

Back to top