Zespoły ratownictwa medycznego (ZRM) to jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, które poza szpitalem udzielają pomocy medycznej osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Może to być np. udar mózgu, zawał serca, upadek z wysokości czy wypadek komunikacyjny.
Zespoły ratownictwa medycznego dzielą się na:
- zespoły specjalistyczne – co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny;
- zespoły podstawowe – co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny;
- zespoły lotnicze – co najmniej trzy osoby, w tym co najmniej jeden pilot zawodowy, lekarz systemu oraz ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu.
Zespół ratownictwa medycznego przewozi osobę wymagającą pomocy medycznej z miejsca zdarzenia do:
- najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego,
- szpitala wskazanego przez dyspozytora medycznego albo lekarza koordynatora ratownictwa medycznego,
- szpitala udzielającego świadczeń zgodnych z rodzajem i stopniem ciężkości urazu lub zachorowania, np. do centrum urazowego, ośrodka oparzeniowego, udarowego albo do ośrodka kardiologii interwencyjnej.
Zespół C01 168 stacjonuje przy ul. Gdańskiej 187 w Bydgoszczy.
Podstawowy obszar działania zespołu obejmuje miasto Bydgoszcz.
Zgodnie z nowym „Planem Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego” Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy uruchomiła od 1 stycznia 2025 roku nową podstację dla zespołu ratownictwa medycznego typu podstawowego. Ambulans i budynek sfinansowano z funduszy własnych pogotowia.
Ambulans ratunkowy stanął w Bydgoszczy przy Bydgoskim Centrum Targowo – Wystawienniczym. Docelowo trafi tam zupełnie nowy ambulans w zabudowie kontenerowej, który w tej chwili przygotowywany jest do działania.
To już 20 ambulans w strukturach WSPR w Bydgoszczy.
Najnowsze komentarze