WSPR Bydgoszcz

Be FAST. Strata czasu to strata mózgu

Pełen artykuł dostępny na stronie https://www.medexpress.pl/be-fast-strata-czasu-to-strata-mozgu/81740

Doświadczenie pandemii pokazało jak ważną rolę odgrywają precyzyjne komunikaty społeczne w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia publicznego, ale podkreśliło też potrzebę wspierania systemu ochrony zdrowia na różny sposób. Jednym z nich jest kampania „Be fast. Strata czasu to strata mózgu”, kierowana do ratowników medycznych, pielęgniarek, dyspozytorów medycznych i operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Właśnie trwa druga edycja szkoleń w wybranych województwach, na które zgłaszają się setki chętnych.

Skąd tak duże zainteresowanie? Powodów jest wiele. Jednym z nich jest konieczność usprawnienia działań ratowniczych na rzecz pacjentów, których nie dotknął COVID-19, a inne schorzenia, takie jak udar mózgu, w którym liczy się natychmiastowa reakcja służb medycznych.


Jak twierdzą czołowi eksperci neurologii, od początku pandemii koronawirusa liczba przyjęć pacjentów z udarem mózgu w wielu regionach Polski znacząco spadła. Czy to znaczy, że udar mózgu nie występuje już z taką częstotliwością? Nie. W Polsce, według statystyk, co sześć minut ktoś doznaje udaru mózgu, będącego trzecią najczęstszą przyczyną śmierci. To także główny czynnik prowadzący do niepełnosprawności u osób powyżej 40. roku życia. Zgodnie z szacunkami, aż 30 procent osób umiera w wyniku udaru w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania, a 20 procent chorych, którzy doświadczają ostrej fazy choroby, wymaga później stałej opieki.

Ze szkoleń e-learningowych pt. „Ostra faza udarów mózgu. Jak ratować pacjentów?”, które współorganizuje Instytut Komunikacji Zdrowotnej i regionalny oddział Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, można dowiedzieć się więcej o najnowszych wytycznych postępowania w ostrej fazie udaru mózgu, komunikacji z pacjentem, funkcjonowaniu sieci oddziałów udarowych, w których wykonywana jest tromboliza i trombektomia oraz o zasadności stosowania prenotyfikacji, czyli wcześniejszego bezpośredniego kontaktu ratownika medycznego z lekarzem z oddziału udarowego szpitala (z pominięciem SOR-ów). W udarach mózgu liczy się czas i szybka reakcja. Prenotyfikacja jest jednym ze sposobów na przejęcie „kontroli” nad upływającymi minutami. Zwłaszcza w okresie pandemii, kiedy dostęp do szpitala jest utrudniony.

W drugiej edycji kampanii odbyły się szkolenia w województwie kujawsko-pomorskim i śląskim z udziałem m.in. konsultant wojewódzkiej ds. neurologii, prof. Anetty Lasek-Bal, kierownika Oddziału udarowego Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, dr. n.med. Violetty Palacz-Dudy i ratowników medycznych z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.
Za udział w szkoleniu ratownikom medycznym przysługują punkty edukacyjne zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych z 13 grudnia 2019 r. (poz. 2464).

Ilość wystawianych certyfikatów po zakończeniu kursów przerosła oczekiwania organizatorów. Mimo trwającej pandemii ratownicy nie przestają się szkolić, bo- jak sami przyznają- dobrze wiedza jak wymagający wybrali zawód.

W dniu 20.05.2021 o godzinie 23.59 szkolenie zakończyło się. Certyfikaty zostaną wysłane mailem. w razie pytań proszę o kontakt 693610155 Adrian Zadorecki

Ostra faza udarów mózgu, jak ratować pacjentów.

Instytut Komunikacji Zdrowotnej i Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy zapraszają serdecznie ratowników medycznych, dyspozytorów medycznych, operatorów CPR, pielęgniarki i pielęgniarzy z  regionu kujawsko – pomorskiego na bezpłatne warsztaty operacyjne (online) dotyczące postępowania w  ostrej fazie udarów mózgu –  Strata Czasu, to Strata Mózgu. 

Serdecznie zapraszamy na bezpłatny kurs e-learningowy: „Ostra faza udarów mózgu, jak ratować pacjentów”

Termin: 13 maja 2021,  o godz. 19:00, 10 punktów edukacyjnych

Aby dołączyć do spotkania należy kliknąć w link i obejrzeć transmisje:

 http://strata-czasu-to-strata-mozgu.pl/kujawsko-pomorskie/

W celu uzyskania punktów edukacyjnych należy obejrzeć powyższą transmisję oraz rozwiązać test dostępny pod adresem:

https://forms.gle/m8xqQvp2tqwY7Tk28  

Za udział w szkoleniu e-learning ratownikom medycznym przysługuje 10 pkt. edukacyjnych zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych z 13 grudnia 2019 r. (poz. 2464). Organizator wystawia zaświadczenie. 


Back to top