– Nowoczesny ambulans sfinansowany z Funduszy Europejskich w WSPR w Bydgoszczy

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy kupiła najnowocześniejszy ambulans używany w polskim Systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne. Jego patronem jest Grzegorz Piórkowski, ratownik medyczny, który zginął na motoambulansie jadąc do pacjenta.

Zakup ambulansu został sfinansowany w ramach projektu pn. „Wsparcie WSPR w Bydgoszczy w walce z COVID-19 poprzez zakup 6 ambulansów jak również środków do dezynfekcji oraz środków ochrony indywidualnej”, realizowanego z Funduszy Europejskich.

Zabudowa kontenerowa ambulansu umożliwia optymalne wykorzystanie sześciennej przestrzeni. Nosze umieszczone na środku przedziału medycznego, przesuwalne w każdej osi, pozwalają na dostęp do chorego z każdej strony (w klasycznym furgonie są „przyklejone” do jednej ze ścian) i dają możliwość przeprowadzenia większości procedur medycznych dostępnych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, czy Izbie Przyjęć – wyjaśnia Przemysław Paciorek, zastępca dyrektora WSPR w Bydgoszczy, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej.

W wyposażeniu ambulansu znajdują się nosze firmy STRYKER z napędem elektrycznym.
Umożliwiają łatwiejszą obsługę, ponadto są przystosowane dla chorych bariatrycznych, o masie ciała powyżej 300 kg (do 400kg) – tłumaczy Przemysław Paciorek. – W przedziale medycznym pełnią rolę stołu operacyjnego i umożliwiają dowolne ułożenie pacjenta zależnie od jego stanu i wykonywanych procedur.

Podwozie ambulansu to najnowocześniejszy Mercedes, z silnikiem 3000 ccm V6 Diesel, automatyczną skrzynią biegów, i najnowszymi systemami wspomagania kierowcy oraz bezpieczeństwa. Kontener wraz z wyposażeniem można przełożyć na każde inne podwozie.
– To bardzo ważna cecha, biorąc pod uwagę, że w systemie ratownictwa podwozie zużywa się średnio trzy razy szybciej, niż część medyczna ambulansu – uważa wojewódzki konsultant medycyny ratunkowej.

Ambulans posiada lampy UV, więc sam się dezynfekuje po kontakcie z materiałem biologicznym i zakaźnym. Natomiast jego rozmiar nie jest większy od klasycznego furgonu, co pozwala na sprawne manewrowanie na niewielkiej przestrzeni i w wąskich uliczkach np. zabudowy miejskiej. 

Ten ambulans będzie wyjątkowy jeszcze z jednego powodu – jego patronem zostanie Grzegorz Piórkowski, ratownik medyczny, dyspozytor i nauczyciel akademicki, który pod koniec października zginął jadąc do chorego – pełniąc dyżur na motocyklu.
– Grzegorz był oddanym ratownikiem, człowiekiem niezwykle lubianym i szanowanym, stuprocentowym pasjonatem i profesjonalistą – mówi Krzysztof Tadrzak, dyrektor WSPR w Bydgoszczy. – Patronat nad ambulansem to jakaś forma hołdu i wdzięczności dla naszego kolegi, który zginął będąc na służbie. 

Back to top